Laserové odstránenie karunkuly močovej rúry
Karunkula močovej rúry / caruncula urethrae / je nezhubný cievny útvar v oblasti vonkajšieho vyústenia močovej rúry . Obvykle má červenú alebo červeno-modrú farbu a býva veľkosti hrachu, nezriedka býva aj väčšia. Karunkula močovej rúry zvykne krvácať, čo nezriedka privedie ženu ku gynekológovi alebo urológovi na vyšetrenie. Častým príznakom karunkuly je aj pálenie pri močení, lokalizované najmä na oblasť vyústenia močovej rúry. Ženu môže znepokojovať, ak si nahmatá neestetický guľovitý útvar na vyústení močovej trubice. Carunkula môže imitovať zhubný nádor. Vyskytuje se najčastejšie po menopauze a lieči sa excíziou / chirurgickým vyrezaním / alebo laserovou abláciou. Laserová ablácia je rýchlejšia a obvykle nebolestivá. Laserové odstránenie karunkuly močovej rúry je vhodné pri menších karunkulách, pri väčších je vhodnejšia chirurgická elektroresekcia.
Výhodou laserovej ablácie je jej ambulantné prevedenie bez potreby celkovej anestézie a bezbolestný priebeh. Po zákroku ide pacientka ihneď domov a doma si obvykle ošetruje miesto po zákroku antibiotickou masťou.
Otázky a odpovede
Karunkula močovej rúry
Ženy.
Deti a mužov .
7 dní pred laserovou abláciou karunkuly močovej rúry je potrebné vysadiť lieky upravujúce zrážanlivosť krvi / lieky na "riedenie krvi " /. Bezprostredne pred zákrokom je potrebné v domácom prostredí vykonať očistu genitálu a prípadne si oholiť ochlpenie v okolí genitálu. Je dobré si priniesť menštruačnú vložku, nakoľko po zákroku je možné drobné krvácanie, obvykle menšej intenzity ako menštruačné.
Po zákroku je potrebná aspoň 7 dňová sexuálna abstinencia. Po každom močení je vhodné si jemne osprchovať genitál a následne natrieť vyústenie močovej rúry Framykoinovou alebo inou antibiotickou masťou.
Pozrieť si galériu k procedúre
V galérii nájdete fotky pred a po procedúre, illustračné a iné obrázky.